BESLENME YAKLAŞIMIMIZ

Öğrencilerimizin okulda sağlıklı beslenmelerinin yanı sıra, beslenmeyi öğrenmeleri Merhaba Dünya Programı’nın temel hedeflerinden birini oluşturur. Her öğrencimizin kendi büyüme ekseni çerçevesinde bazal metabolizma hızı ve hareket yoğunluğu ölçülerek özel enerji ihtiyacı belirlenir. Beslenme programı bu ölçümlerle birlikte ailenin beslenme alışkanlıkları ve varsa çocuğun alerji, besin hassasiyeti durumları da göz önüne alınarak hazırlanır.

Anaokulu, Okul Sonrası ve Gelişim Merkezi menülerimizde beyaz un, şeker, ayçiçek yağı ve konserve ürünler yer almaz. Yemeklerimiz hazırlanırken sadece tereyağ ve zeytinyağı kullanılır. Menümüz oluşturulurken kullanılan sebze ve meyveler mevsimine uygun olarak seçilir ve mümkün olduğunca yerel, ekolojik ve geleneksel tarım yapan üreticilerden tedarik edilir.

Beslenme programı yalnızca öğrencilerimizin okulda bulunduğu öğünleri değil, okul dışı ve hafta sonu öğünlerini de kapsayacak şekilde programlanır. Programın aile ve çocuklarımız tarafından öğrenilmesi, içselleştirilmesi ve kalıcı davranışa dönüştürülmesi için gerekli eğitimler, mutfak atölyeleri uygulanır.

Okul kadromuzda tam zamanlı bir Beslenme Uzmanı görev yapar. Okul yemekleri, tüm ana ve ara öğünler okul bünyesindeki mutfak atölyesinde sağlıklı bir şekilde üretilir. Velilerimiz ihtiyaç duyduklarında randevu alarak Beslenme Uzmanımız ile görüşebilirler.

TOP