Bitki çayları

/ / Sağlıklı Beslenme Blog

Sonhabardaki yumuşak havalardan kışa doğru geçiş yapmaktayız. Özellikle bu mevsimde hastalıklarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Hastalıklardan korunmak için özellikle boğaz ağrısı, gribi daha hafif geçirebilmek için bitki çayları imdadımıza yetişiyor. Bitki çayları; vitamin, mineral ve antioksidan içermektedir. Bu sayede bağışıklık sisteminin korunmasına ve vücut sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Kış hastalıklarına karşı, çocuklar için bitki çayları hazırlayarak, çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Fakat bitki çayları bilinçsizce kullanıldığında yararından çok vücuda zarar verebilmektedir. Ayrıca herhangi bir ilaç kullanırken çocuğa bitki çayı da verilmesi, bitkilerin içinde bulunan etken maddelerin ilacın etkisini azaltmasına veya arttırmasına yol açabilmektedir.

Bitki çaylarının tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler:

*Açıkta satılan bitkiler alınmamalı. Paketli çaylar alınmalıdır.

*Çocuklar için hazırlanan bitki çayları kaynatılmamalı, sıcak suda ılıması beklenerek demlenmelidir.

*Bitki çayları taze tüketilmelidir. Uzun süre bekletilmeden içilmelidir. Hazırlandıktan sonra 1 saat içinde tüketimi sağlanmalıdır.

Kısaca bitki çaylarından bahsedelim.

1) Yeşil çay: Antioksidan içeriği açısından çok zengindir. İyi bir C vitamini kaynağıdır. Baş ağrısı, vücut ağrıları, hazımsızlık, depresyon, toksinleri uzaklaştırıcı ve immun sistem destekleyici etkisi vardır. Kafein içerdiğinden dolayı çocuklar için her gün tüketimi önerilmemektedir. Haftada 2 kez tüketimi yapılabilir.

2) Zenfecil çayı: Öksürüğe, boğaz yanmalarına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelmektedir.

3) Ihlamur çayı: Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar için önerilmektedir. Öksürüğün yumuşamasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra kabızlığın önlenmesinde de etkilidir. Çocuklara 6. aydan sonra günde 1 veya 2 kez yarım kahve fincanı kadar verilebilir.

4) Papatya çayı: Mide kramplarına ve uykusuzluğa iyi gelmektedir. Rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Çocuklara 6. aydan sonra günde 1-2 kere yarım fincan verilebilir. Ancak açıkta satılan papatya bitkisine dikkat edilmelidir. Bazı türleri zehirlidir. Bu yüzden paketli ürünler tercih edilmelidir.

5) Kuşburnu çayı: C vitamininden zengindir. Kabızlık sorunun çözümüne yardımcıdır. Enfeksiyon ve soğuk algınlığı için tüketimi önerilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Bitki çayları çocuklarda günde 1 küçük fincan olacak şekilde tüketilebilir. Fakat ilaç kullanıyorsa ya da kronik bir rahatsızlığı varsa doktora danışılmalıdır. Paketli bitki çaylarında ise sinameke bitkisinin olmamasına dikkat edilmelidir. Laksatif etki gösterir. Bağırsakları tembelleştirmektedir.           

                                                                                                                                                                                           Dyt. Sena Kömürcü

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir