Çocuğunuzun okulda ne yediğini biliyor musunuz?

/ / Sağlıklı Beslenme Blog

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre 5 yaş altı çocuklarda obezitenin 42 milyona yükseldiği görülmektedir. Bu veriler değerlendirildiğinde ebeveynler olarak çocuğum nasıl beslenmeli, okulda neler yiyor gibi sorulara yanıt arıyorsunuz.

Okulumuzda, 2 ana ve 2 ara öğün olmak üzere çocuklarımızın beslenme ihtiyacının 2/3’ünü karşılıyoruz. En az 1 öğününü bile okulda geçiren çocukların, yeterli ve dengeli beslenmeleri ve bu alışkanlığı kazanmaları obeziteyi önleyici faktörler arasında görülmektedir.

Okulumuzda beslenme uzmanız tarafından çocuklarımızın ihtiyaçları gözedilerek aylık menüler oluşturuluyor, porsiyon kontrolleri yapılıyor, sağlıklı alternatifler sunuluyor.

Bunların yanında çocuklarımızın sofrada yemek yeme davranışı edinmesi de dikkat edilmesi gereken unsurlardandır Ayakta ya da televizyon karşısında yemek yemek aslında obezite risklerinden biri. Bu yüzden okulumuzda ara ve ana öğünler yemekhanede yapılıyor.

Yemeklerde ise ızgara, haşlama ve fırında pişirme yöntemleri uygulanmaktadır. Soğuk sıkım zeytinyağı kullanmaktayız. Menülerimiz mevsimine uygun sebze ve meyvelerden oluşmaktadır. Konserve ürünler kullanmıyoruz. Ara öğünlerde ise hazırladığımız tatlılarda yüksek fruktozlu mısır şurubu, beyaz şeker kullanmamaktayız. Meyvelerin kendisi, hurma , bal ve pekmez ile tatlandırıyoruz.

Çocuklukta edinilen beslenme davranış modelleri yetişkinlikteki beslenme alışkanlıklarını oluşturduğu bilinci ile okulumuz çocukların günlük beslenme ihtiyaçlarına yönelik sağlıklı öğünler sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir