Çocuklarınıza sağlıklı atıştırmalık olarak neler yedirebilirsiniz?

/ / Sağlıklı Beslenme Blog

Çocuklarınıza sağlıklı besinleri sunduğunuzda reddettiğini görmekteyiz. Şekerli besinler, bisküviler onlar için daha çekici oluyor. Abur-cubura oldukça eğilim görmektedirler. Evinize almayarak önleyemeye çalışıyorsunuz. Abur-cubur dediğimiz bu besin gruplarının ortak özelliği yüksek kalori içerikleridir. Aslında boş kalori olarak nitelendirdiğimiz gruptur.

Okul öncesi dönemde kalsiyum alımı önemlidir. Büyüme ve gelişme, sağlıklı kemik gelişimi için olumlu katkıları olmaktadır. Bu gereksinimin sağlanması için süt tüketiminin 2-3 porsiyon yapılması gerekmektedir. Hem günlük alınması önerilen kalsiyumu sağlamak hem de protein içeriği sayesinde sağlıklı atıştırmalık tercihlerinizi süt grubuyla yapabilirsiniz. Meyve+süt, ayran, meyve+yoğurt şeklinde olabilir. Paketli meyveli sütler ya da meyveli yoğurtların tüketimi önerilmemektedir. İçerisinde rafine şeker eklentisi olmaktadır. Meyvelerin kendisi ile süt grubunu tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Meyvelerle sağlıklı atıştırmalıklar yapabilirsiniz. Elma cipsi ya da muz cipsi gibi atıştırmalıklar planlanabilir. Yulaflı+meyveli kurabiyeler yapabilirsiniz.Yaz aylarında ev yapımı dondurmalar yapabilirsiniz. Hazır paketli kakaolu sütler yerine süt+tarçın deneyebilirsiniz. Sağlıklı bir bağırsak için kefir tüketimi de önemlidir. Kefir deneyebilirsiniz. Yağlı tohumlar kurtarıcımız olarak imdadımıza yetişiyor. Hem küçük hacim kaplıyor hem de yüksek enerji veriyor. Kontrollü olarak ara öğünlere katabilirsiniz. Kısaca midede daha kolay ve hızlı sindirilebilen besinler tercih edilmelidir. Ara öğün planlanırken hacmi az, besleyici değeri yüksek ve hazmı kolay besinler tüketilmelidir. Süt, yoğurt ,ayran, meyveler, peynir kaliteli birer ara öğün olarak sunulabilir. Böylece protein ve kalsiyum alımı desteklenmiş olup abur-cubur olarak nitelendirdiğimiz yüksek enerjili ürünlerin ileride yol açacağı obezite riskini önleyebilirsiniz.

                                                                                                                                                              Dyt. Sena Kömürcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir