Glutensiz beslenme

/ / Sağlıklı Beslenme Blog

Çölyak hastaları için yaşam boyu uygulanması gereken bir diyet çeşididir. Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, GLUTEN adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Bağırsaklarda villus denilen çıkıntılar bulunmaktadır. Bu çıkıntılar vücuda gıda alınabilmesi için gereklidir. Çölyak hastalarında alınan besinler ince bağırsakta ayrıştırıldıktan sonra bağırsak mukozasından kana karışır. Mukozadaki alerji nedeniyle villus zarar görür. İşlevini yerine getiremez. Alınan besinler emilemez.

Buğday proteini olarak bilinen gluten, sadece buğday ve buğday ürünlerinde bulunmaz. Arpa, çavdar ve yulafta da yer alan gluten proteini, paketlenerek satılan birçok gıdada bulunmaktadır.

Tarhana, makarna, pirinç, erişte yasaklı besinlerdir. Köftenin içine ekmek giriyorsa tüketilmemeli. Ne yazık ki ürünlerin içeriğine dikkat edilmelidir. Paketlerde gluten içermez ifadesi yer alan paketli ürünler tüketilebilir.

Sadece bahsettiğim besinler dışında bir kontaminasyon olduğunda bile çölyak atakları söz konusudur. Örneğin; un ile temas eden bir kaşık çölyak hastalarında hijyeni sağlamadan kullanılmamalıdır.

Buğday unu yerine mısır, patates veya pirinç unu kullanabilirsiniz. Çölyak hastaları için özel geliştirilmiş ürünler de mevcuttur. Glutensiz ekmek, glütensiz makarna, glütensiz pirinç gibi pek çok alternatif sağlanabilmektedir.

Fasulye, bezelye, barbunya, soya fasulyesi, nohut ve mercimek gibi baklagilleri kullanarak buğdayın yerini kolaylıkla tüketebilirsiniz. Örneğin nohut unu, mercimek unu ile tarifler oluşturulabilir.

Meyve ve sebzeler gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Protein ihtiyacımızın çoğunluğunu sağladığımız et, balık, süt ve yumurta serbest gıdalardır. Zeytin, zeytinyağı, ay çiçek, mısır, fındık ve kanola yağları, fındık, fıstık, badem, ceviz, leblebi  tüketebilirsiniz. 

Çölyak hastalığına sahip çocuklara ve ebeveynlerine glutensiz beslenme nedir, nasıl olmalıdır gibi eğitimler verilmelidir. Okul döneminde çocuklar ne yazık ki bu durumun farkında olamamaktadır. Arkadaşının ikram ettiği bir besin gluten içerebilir. Öğretmenlere de gerekli bilgilendirme yapılmalıdır. Okul, anne- baba ve çocuğun iletişimi ile glutensiz beslenme tarzına adapte olmak daha kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir