Merhaba Aikido

Eğitmen: Atakan Utku

İstanbul Üniversitesi’nde Tarih, Haliç Üniversitesi’nde İşletme eğitimi aldı. 2002 yılında başladığı Akademi İstanbul, İletişim ve Halkla İlişkiler Bölümü’nü 2004’te tamamladı.

Profesyonel iş yaşamına eğitim ve danışmanlık sektöründe değişik kademelerde çalışarak başlayan Atakan Utku, iletişim ve halkla ilişkiler alanında proje yöneticiliği ve proje danışmanlığı yaptı.

2000 yılında başladığı Aikido ile 2003 yılında profesyonel anlamda ilgilenmeye başlayan Utku, anlaşılabilir, dinamik, pedagojik ve uyumlu bir tarzla yapılan Aikido’nun dünyadaki en önemli temsilcilerinden Christian Tissier’nin (Aikikai 7.Dan Shihan) Aikido tarzını benimsedi.

Bu anlayışla 2003 yılında Ki-Musubi Aikido Platformu’nun kuruluşunda yer aldı. 2002 yılından itibaren her yıl yurt içinde ve yurt dışında düzenli eğitim ve seminerlere katılan Atakan Utku, Ki-Musubi’nin faaliyetleri kapsamında Türkiye’de düzenlenen uluslararası organizasyonlarda da görev aldı. 2008 yılında Ki-Musubi Aikido Platformu’nun “Genel Direktörlüğü” görevine geldi.

Siyah Kemer Dereceleri

Siyah Kemer 1. Dan (Shodan) : Fransa, Paris 2003

Siyah Kemer 2. Dan (Nidan) : Fransa, Nice 2006

Siyah Kemer 3. Dan (Sandan) : Fransa, Paris 2009

Siyah Kemer 4.Dan (Yondan) : Fransa, Paris 2012

Atakan Utku Aikido eğitmenliğine 2003 yılında, yetişkin ve çocuk gruplarına verdiği derslerle başladı. Dinamik ve pedagojik anlayışla yapılan Aikido’nun Türkiye’de tanınmasını hedefleyen Utku, İstanbul’un seçkin okullarında ve Ki-Musubi dojolarında öğrencileriyle yaptığı çalışmalarda bu yaklaşımını aktarmaya çalışmaktadır. Bu ortak anlayışı benimseyen başta Japonya, Fransa, Hollanda, Almanya ve İtalya’daki Aikido grupları ve eğitmenleriyle çeşitli periyotlarla bir araya gelen Utku, Polonya, Bulgaristan, Lübnan, Dubai ve Azerbaycan’daki Aikido gruplarıyla da çalışmalar yürütmektedir.

Atakan Utku, Ki-Musubi Aikido Platformu Genel Direktörü ve Baş Eğitmeni olarak görev yapmakta ve aynı zamanda Christian Tissier’in (7.Dan Aikikai Shihan) Türkiye temsilciliği görevini yürütmektedir. Bu kapsamda Ki-Musubi Aikido Platformu’na bağlı; Zincirlikuyu Merkez Dojo’da, Kemerburgaz Dojo’da, Hisar Okulları’nda

FMV Işık Okulları’nda Açı Okulları’nda derslerine devam etmektedir.

Atakan Utku, kendisine bağlı olarak çalışan Ki-Musubi İzmir ve Mersin Dojoları’nda ve son 4 yıldır da Fransa’nın başkenti Paris’te seminerler vermektedir. Ayrıca Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruluşlarında seminerler ve özel eğitim programları uygulamaktadır.

Merhaba Aikido Program Açıklamaları

Aikido, zihin, ruh ve bedenin denge ve uyum içerisinde olmasını amaçlayan ve kişiye hayatın her alanında çatışmasız bir yaşamın yollarını öğreten bir disiplindir. Bu özelliği sayesinde, sadece fiziksel bir çatışmada değil, hayatın her alanında kullanılabilir. Yine, sağlıklı çocuk gelişiminin en önemli noktalarından biri de zihin, beden ve ruhsal gelişimin paralel bir şekilde yürümesidir. Bu noktada Aikido, çocuğun rekabetten uzak bir ortamda, zihinsel, bedensel ve ruhsal gelişimine katkıda bulunur.

Temel felsefesi gereği, Aikido’da müsabaka yoktur. Aikido, başkası üzerinde, onu yenerek elde edilecek zaferi, gerçek bir zafer olarak nitelendirmez. Aikido için gerçek zafer, ancak kişinin kendi içerisinde sağlayacağı gelişimle mümkün olabilir. Aikido’nun bu özelliği, çocuklara rekabetin kısıtlamalarından kurtulup, paylaşımın özgürlüğünü yaşayacakları bir ortam hazırlar. Böylece çocuklar, yenme-yenilme kıskacından çıkar, gelişimlerini rahatça ve keyifle sürdürebilir ve sağlıklı sosyal ilişkiler kurabilirler.

Merhaba Aikido derslerinde çocukların bedensel gelişimleri de büyük önem taşır. Pedagojik bir çerçeve içerisinde, güvenle hareket edecekleri ve bedenlerini fark edecekleri çalışmalar yapılır. Aikido derslerinde yapılan bu çalışmalarda çocukların;

 • Denge duyularının gelişmesi
 • Kondüsyonlarının artması
 • Bedenlerini tanıyıp, fark etmeleri
 • Sağlıklı bir beden duruşunun yerleşmesi
 • Konsantrasyonlarının artması
 • Analitik düşünme becerilerinin gelişmesi
 • Reflekslerinin artması

hedeflenir. Bunun yanı sıra Aikido, çocukların özgüvenlerinin artması ve sosyalleşmeleri bakımından da büyük yararlar sağlar. Derslerde yapılan çalışmalarda ve uygulanan tekniklerde, kendimizi korumakla, karşımızdakine zarar vermek arasındaki farkın altı önemle çizilir. Kendisini ve birlikte çalıştığı arkadaşlarını korumayı ve başta Aikido dersleri olmak üzere hayatın her alanında şiddet duygusunu kontrol etmeyi öğrenir.

Aikido aynı zamanda, çocukların birer “dünya vatandaşı” olmalarının da aracıdır. Herhangi bir yaş sınırı olmaksızın yaşamları boyunca Aikido çalışabilirler. Birer Aikidocu olarak, dünyanın her yerinde kendileriyle aynı dili konuşan ve aynı ortak değerleri paylaşan insanlarla birlikte olma şansını elde ederler. Gittikleri her ülkede, onlarla Aikido çalışacak ve kendilerini sevgiyle karşılayacak Aikidocular mutlaka olacaktır.

Grubumuz bünyesinde, dünyanın farklı ülkelerindeki Aikido gruplarıyla ilişkiler kurulmaktadır. Bu ilişkiler sayesinde derslerimize katılan öğrencilerimiz, gittikleri ülkelerde de aynı Aikido tarzını benimsemiş gruplarla Aikido çalışmalarını sürdürebilirler.

Pazartesi

Çarşamba

Cumartesi

 • Aikido

  -

  Atakan Utku (3-6 Yaş)

 • Aikido

  -

  Atakan Utku (8-12 Yaş)

 • Aikido

  -

  Atakan Utku (6-8 Yaş)

Pazar

 • Aikido

  -

  Atakan Utku (3-6 Yaş)

 • Aikido

  -

  Atakan Utku (8-12 Yaş)

 • Aikido

  -

  Atakan Utku (6-8 Yaş)

TOP