Merhaba Klasik Bale

Danışman: Ayfer Zeren

1987-1990 İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale Ana Sanat Dalı Lisans, 2003-2006 Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Bale Ana Sanat Dalı Yüksek Lisans eğitimi aldı. 1990 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyesinde profesyonel dans hayatına başladı ve 2005 yılı sonuna kadar pek çok eserde başrollerde dans etti.

2002’de Belarus Akademik Bolşoy Tiyatrosu’nda ‘Donkişot’ balesinin başrolünde dans etti. 2003’te Kişinev’de Fındıkkıran ve Kuğu Gölü balelerinin başrollerinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ni temsil etti.

2003 yılından itibaren, İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyesinde bale eğitmenliği, solist çalıştırıcılığı yapmakta, yurt içi ve yurt dışı turnelerde eğitmen, çalıştırıcı ve kareograf asistanı olarak görev yapmaktadır.

2005 yılından beri Zeynep Tanbay Dans Topluluğu bünyesinde klasik bale dersleri; 2006’dan itibaren de konservatuarların klasik ve modern bölümlerinde, özel bale topluluklarında klasik bale dersleri de vermektedir.

2006 yılında “Alt Ekstremitede Temel Bar Hareketlerinin Anatomik Olarak İncelenmesi” adlı master tez kitabını hazırladı.

2009-2014 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde baş kareograflık görevini üstlenen sanatçı, halen aynı kurumda bale sanatçısı, eğitmen ve repetitör olarak görev yapmakta ve 2015-2016 öğretim yılından itibaren İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda klasik bale eğitimi vermektedir.

Eğitmenler:

Pınar Alkan

2002 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Sihirli Pabuçlar Bale Okulu’ndan mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Modern Dans Bölümü’nü bitirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda 5 yıl süreyle çeşitli oyunlarda (Kantocu, Leyla ile Mecnun, Gençlik Günleri, Tersine Dünya) dans etmiş ve oyunculuk yapmıştır.

10 yılı aşkın süredir Klasik Bale ve Modern Dans Eğitmenliği yapmakta olan Pınar Alkan; Beykent Üniversitesi Sinema-TV Yüksek Lisansına devam ederken, Beykent Üniversitesi Oyunculuk bölümü öğrencilerine Hareket ve Dans dersi vermektedir. Pilates ve Yoga Branşlarında uluslararası sertifikaları bulunmaktadır.

Hüma Ersel

Bale ile dört yaşında Songür Bale Kursu’nda tanıştı. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na girdi. Lise dönemi boyunca Çağdaş Bale Topluluğu’nda dans etti. 1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’na geçerek Rus ekolü eğitmenleri ile çalıştı.

2002 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde bale sanatçısı olarak çalışmaya başladı. 2004 yılında ‘Night Of The Sultans’ grubuna solist olarak katıldı. Dünyanın bir çok ülkesinde sahneye çıktı. 2007 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne geri dönerek; ‘Kuğu Gölü’ ‘Giselle’ ‘Uyuyan Güzel’ ‘Fındıkkıran’ ‘Corsan Sylvia’ gibi önemli eserlerde solist olarak dans etti.

Bunların yanı sıra; Uwe Scholz, Christopher D’amboise, Nanette Glushak, Muhammedov, Duygu Aykal, Mehmet Balkan, Uğur Seyrek, Erdal Uğurlu gibi koreografların neo-klasik koreografilerinde sahneye çıktı.

Program Açıklamaları Merhaba Klasik Bale

Hedefimiz öğrencilerimizin;

  • Yeteneklerini keşfetmelerini sağlamak.
  • Hayal dünyalarını harekete geçirmek.
  • Beden gelişimine doğru bir şekilde katkıda bulunmak.
  • Duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine yardımcı olmak.
  • Bedenlerini tanımalarını sağlamak ve hareket kapasitelerini artırmak.
  • Müzikle tanıştırmak ve ritim duygularını geliştirmek.
  • Bale sanatı ile tanışmalarını sağlamak ve ilerleyen yaşlarında bilinçli bir sanat izleyicisi olmaları için zemin oluşturmaktır.

Merhaba Dünya, Klasik Bale eğitimi süresince öğrencilere; bale ile ilgili en temel duruşların ve hareketlerin basit pozisyonlarda ve oyunlar eşliğinde öğretilmesini esas olarak alır. Hareketler yavaş bir tempo ile en basit ve küçük pozisyonlarda gerçekleştirilir. Çalışmalar barda çift elle yapılan egzersizler ve ortada yapılan egzersizler olmak üzere aşamalı şekilde yaptırılır.

Burada amaç; barda, ortada yapılan temel egzersiz ve duruş pozisyonlarının belirlenmesi, vücudun duruşunun anlaşılmasında basit egzersizlerin tanıtılması, bacaklar, kollar ve başın adımlardaki koordinasyonunun geliştirilmesidir.

Salı

Perşembe

Cumartesi

Pazar

TOP