Merhaba Minik Şef

Eğitmen: Halil Şımır

Lisedeki aşçılık bölümü mezuniyetinin ardından, Lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Turizm Fakültesi, Turizm Otel İşletmeciliği Bölümü’nde tamamladı. Çocukluğundan itibaren yemek pişirmeye olan düşkünlüğü sebebiyle hem yurtiçi, hem de yurtdışı birçok eğitime katıldı. AB Hayat Boyu Öğrenme Programı kapsamında Almanya'daki Mannheim Holiday Inn Oteli'nde stajyer aşçı olarak çalıştı. Şu an Varuna Gezgin Cafe Del Mundo'da mutfak sorumlusu görevinin yanı sıra işletme yönetimi eğitimine devam etmektedir.

Program Açıklamaları

Yemek atölyesindeki amacımız; çocuklarımızın sağlıklı gıda malzemelerini kullanarak hem ülkemizde, hem de dünya mutfaklarında sunulan ünlü yemeklerin nasıl yapıldıklarını öğrenmelerini sağlamaktır.

Grup çalışmaları sayesinde, kollektif olarak hareket etmenin ve kültürel açıdan hangi ülkede ne çeşit yemekler sunulduğunun işleneceği derslerimizde, çocuklarımız dünya mutfaklarını ve zengin yemek kültürlerini keşfe çıkacaklardır. Yapılan aktivitelerle çocuklarımızın el becerilerini geliştirmenin yanı sıra sushi, fajita, paella gibi dünyaca ünlü yemeklerle tanışmaları da sağlanacaktır. 

Salı

Perşembe

Cumartesi

Pazar

TOP