MODERN DANS

Eğitmen: Zeynep ARKÖK

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bale Bölümü lisans mezunu olan Arkök; İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Turkuaz Modern Dans Topluluğu ve kurucularından olduğu, Dans Fabrikası’nda profesyonel dansçı olarak görev yapmış, pek çok festival ve bienalde yer almıştır. 
Dansın yanında, 1995’ten bu yana defile, reklam filmleri, lansman etkinlikleri gibi çeşitli organizasyonlarda; İstanbul Fashion Days, İstanbul Fashion Week, İstanbul Fashion Lab vb. kareograf, danışman ve sahne koordinatörü olarak çalışmış; yurt içi ve yurt dışı defile ve organizasyonlarda danışmanlık ve kareografi hizmeti vermeye  devam etmektedir.
Skinner Releasing (Gaby Agis- Mary Clare Mc Kenna) 5 Ritim (Alexa Rani Schmid) dans tekniği atölyelerine katılmış, doğaçlama ve beden farkındalığı çalışmalarını da sürdürmektedir.

Program Açıklaması (4-6 Yaş)

Profesyonel dansçı, kareograf ve eğitmen Zeynep Arkök ile; çocuklarla dans ederken öğrenmek ve yaratmak üzerine bir keşif yolculuğu.
Modern Dans; çocukların müzik, oyun ve doğaçlamalarla hareketi keşfetmesi, fiziksel beceriler geliştirmesi ve yaratıcılığı teşvik adına eğlenceli bir yoldur. 
Çocukların hareket yoluyla; kendi bedenlerini, çevrelerindeki alanı ve birbirlerini tanımasına olanak sağlar.
Bireysel ve kolektif çalışmalarla kendini ifade edebilme ve iletişim kanallarını geliştirir.
Çalışmalarda; doğaçlama, oyun, dans ve canlandırmalarla fiziksel olarak hareket ederken, resim ve müzik yardımıyla hayal gücünü geliştiriyoruz.
Bazen hiphop hareketleriyle coşup, bazen de çeşitli hayvanların hareketlerini taklit ederek kendi danslarımızı yaratıyoruz.
Yaratıcılığımızı zenginleştireceğimiz ve birlikte keşfetmenin ayrıcalığına varacağımız atölyemizde; her çocuk, sadece bu topluluğa özel eşsiz kareografik bir dansın parçası oluyor.

Keşfimiz, bedenimizin nasıl hareket ettiğini incelemekle başlıyor.
Başımız, göğüs kafesimiz, kollarımız, ellerimiz nasıl hareket eder?
Hızlı / Yavaş
Alçak / Yüksek
Yumuşak / Sert
(Isınma ve kapanıştaki rahatlama ile birlikte, her ders uygulanan bir çalışmadır.)
Sonra hayal gücü…
1- Müzik eşliğinde resim çiziyor, sonra resmimizdeki herhangi bir şeyi doğaçlama  dans ile canlandırıyoruz.
2- Seçtiğimiz bir harfi bedenimizi kullanarak nasıl canlandırabiliriz; birlikte araştırıyoruz.
Parmakların, dirseklerin, burnun hareket ettiği bu çalışma gerçekten izlenmeye değer.
Ardından ritim devreye giriyor…
Müzik ve beden koordinasyonumuza bakıyoruz. Bazen bedenimizi perküsyon gibi kullanıyoruz. Sevdiğimiz müziklerle ritim tutup, hiphop hareketleri çalışıyoruz.
Dersin tümüne bir bakış…
Yaptığımız çalışmalardan elimize neler geçmiş, birlikte inceliyoruz.  Sonra hepsini bir araya getirip müziğimizi açıyoruz. Keşfettiklerimizi birleştirip, kendi dans kareografimizi ortaya çıkarıyoruz.

 

  Pazar
12:00 pm
Modern Dans

-

Zeynep Arkök

Pazar

 

TOP